< > > وحشت نماینده کویتی از نیروگاه بوشهر! - خلیج فارس همیشه فارس < > <>
خلیج فارس همیشه فارس

PERSIAN GULF FOR EVER


   

نويسنده : MOHAMMAD-R ; ساعت ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٩

به گزارش عصر ایران، ولید طباطبایی در مقاله ای با عنوان "بوشهر... چرنوبیل خلیج ع رب ی" که در روزنامه الوطن به چاپ رسید در امنیت نیروگاه اتمی بوشهر نیز ابراز تردید کرد.

طباطبایی که بارها با انتقاد از کاربرد عبارت خلیج فارس ، مقامات کویتی را به باد انتقاد گرفته است در مطلب خود می نویسد: از این به بعد می بایست دستهایمان را روی قلبمان قرار دهیم و منتظر راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر باشیم. نیروگاهی که تنها 240 کیلومتر با سواحل کویت فاصله دارد. نیروگاهی که در ساحل خلیج (فارس) قرار دارد . دریایی که در همه زمینه های آب، غذا و کالاهای مختلف، منبع روزی ماست. این دریا همچنین تنها راه صادرات نفت ماست.

در ادامه این مطلب می خوانیم: اگر نیروگاه اتمی بوشهر، نشت کند. فقط خدا می داند که حیات و زندگی در کویت بلکه در همه کشورهای حاشیه خلیج (فارس) چگونه ادامه خواهد یافت. نیروگاه اتمی بوشهر در فضایی راه اندازی می شود که بسیار نگران کننده است. ایرانی ها طرح های هسته ای خود را بیشتر از اینکه بر پایه نیاز اقتصادی یا پیشرفت فناوری به پیش ببرند ، بر پایه جنجال های سیاسی جلو می برند.

طباطبایی اضافه می کند: ایرانی ها تلاش می کنند تا زنجیره ای از تاسیسات متنوع هسته ای را ایجاد کنند. برنامه هسته ای ایران در سایه تحریم فناوری غربی اجرایی می شود به همین دلیل ایرانی ها مجبور شدند تا از منابع مختلف تجهیزاتی را تهیه کنند. همچنین سران ایران برای راه اندازی طرح های هسته ای در سریع ترین زمان ممکن اعمال فشار می کنند. تخصص محدود ایرانی ها، تجهیزات غیرقابل اطمینان در اختیار آنها و تحریم فناوری غربی علیه ایران، محیط بسیار خطرناکی را ایجاد می کند و باعث می شود احتمالات خطرناکی درباره نشت هایی از تاسیسات هسته ای ایران مطرح شود که هزینه آن را در درجه نخست کویت باید بپردازد.

این نماینده سلفی در پارلمان کویت ادامه داد: این موضوع را نیز باید اضافه کنیم که یکی از سناریوهای مطرح شده برای نیروگاه اتمی بوشهر این است که اسرائیل از طریق مزدوران خود حادثه یا آتش سوزی در این نیروگاه ایجاد کند تا منجر به نشت رادیواکتیوی شود و در نتیجه سران ایران را در تنگنا قرار دهد و باعث شود آنها، برنامه هسته ای خود را متوقف کنند. البته اسراییل که 2000 کیلومتر از نیروگاه اتمی بوشهر فاصله دارد از نشت های نیروگاه بوشهر در امان خواهد بود لذا کشورهای عربی حوزه خلیج (فارس) به طور کلی و کویت به طور خاص می بایست اقدامات احتیاط آمیز خود را به کار گیرد.

طباطبایی اضافه می کند: تصور کنید نشت رادیواکتیوی در آب های خلیج (فارس) صورت بگیرد. این یعنی اینکه نمی توان آب خلیج (فارس) را برای خوردن، شیرین کنیم و از ماهیان آن استفاده کنیم . نفتکس ها و دیگر کشتی های به دریانوردی در خلیج (فارس) نخواهند پرداخت که در این صورت با محاصره اقتصادی کاملی روبه رو خواهیم شد. اثرات محیط زیستی این حادثه، سال های زیادی طول خواهد کشید زیرا خلیج (فارس) دریایی بسته ای است و آب آن تنها در مدت زمان طولانی تعویض می شود.

وی سپس خطاب به مقامات کویت می نویسد: به سرعت می بایست به دنبال جایگزین باشیم و اقدامات احتیاط آمیز را در نظر بگیریم. مثلا نیاز داریم خط لوله ای را برای صادرات نفت از کویت به دریای سرخ بکشیم. همچنین می بایست خط آهن را تا شهر "ینبع" عربستان در ساحل دریای سرخ یا منطقه خورفکان در دریای عمان بکشیم تا از این طریق به صادرات و واردات کالا بپردازیم.
اجرای این طرح ها نیاز به سالها زمان دارد اما متاسفانه مجبور به اجرای آنها خواهیم شد. ممکن است در نهایت هزینه هروله سران تهران به سمت سلاح هسته ای را کویت بپردازد... خدا خودش رحم کند!