< > > پرچم ایران و نام خلیج فارس زینت بخش کشور کویت - خلیج فارس همیشه فارس < > <>
خلیج فارس همیشه فارس

PERSIAN GULF FOR EVER


   

نويسنده : MOHAMMAD-R ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ مهر ۱۳۸٩

 ۱۳۸۹/۴/۲۱

روحیه وطن پرستی ایرانیان کویت
 

افراد ناشناس ، نام خیابانی در کویت را از الخلیج العربی به الخلیج الفارسی تغییر دادند ؛ خیابان الخلیج العربی از مهمترین خیابان های شهرکویت است که در منطقه السالمیه قرار دارد.

با توجه به اینکه حدود 20 درصد از مردم کشور کویت را ایرانیان فارس زبان و درصد قابل توجی از مردم کویت را نیز شعیان کویتی تشکیل میدهد نفوذ فرهنگ و تفکر ایرانی در این کشور به روشنی مشهود می باشد. اقدام اخیر در نصب پرچم ایران و تصحیح نام خلیج فارس در کویت نیز به همین افراد متمایل به ایران منسوب می باشد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه کویتی الرای پس از این اتفاق، نیروهای امنیتی بسیج شده اند تا کسی که نام اصلی خلیج فارس را جایگزین نام جعلی اش کرده شناسایی و دستگیر کنند.

براساس این گزارش، مردم با تابلوی بزرگ نام خیابان روبه رو شدند که عبارت الخلیج العربی به الخلیج الفارسی تغییر یافته بود.

نیروهای امنیتی کویتی در کنار تابلوی تغییر نام یافته مستقر شده و دور آن را حصار امنیتی ایجاد کردند.این ماجرا به حدی برای نیروهای کویتی بغرنج بود که موضوع را بلافاصله به معاونان امنیتی و عملیات وزیر کشور گزارش کردند و خواستار کسب دستور شدند

همچنین واحدهای کشف هویت نیز در منطقه حاضر شدند تا بلکه با برداشتن اثر انگشت بتوانند عامل تغییر نام این خیابان را پیدا کنند.

منابع امنیتی کویت می گویند عامل نوشتن این عبارت با استفاده از نبود نیروهای امنیتی و پلیس در این خیابان، به این کار اقدام کرده است. پس از این اتفاق، یک گشت ثابت امنیتی در این خیابان مستقر شده است تا از تکرار این حادثه جلوگیری شود.

این رویداد به حدی برای کویتی ها گران آمده که آنها را به واکنش کشانده است.

"نواف الفزیع " فعال سیاسی کویتی در گفت وگو با العربیه این موضوع را با تاکیدهای ایران بر فارسی بودن خلیج فارس مرتبط می داند و می گوید: می توان پیش بینی کرد که چنین اتفاقی در تمامی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس که هواداران ایران در آنها زندگی می کنند ممکن است رخ دهد.

"ابراهیم الهدبان" استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت نیز می گوید: این که این موضوع توسط وزارت کشور بررسی می شود می توان پی برد که این موضوع با حساسیت بسیار بالایی پیگیری می شود و نمی توان در این باره به اظهار نظر پرداخت. به ویژه که برخی تلاش می کنند این موضوع را به گرایش های شیعیان کشورهای جنوب خلیج فارس به کشورهای خود یا به ایران مرتبط کنند و هر احتمالی در این باره وارد است.

وی اضافه می کند: تغییر نام خیابان را می توان در چارچوب بازی های کودکانه دانست اما اگر غیر از این باشد در آن صورت می بایست جور دیگری اظهار نظر کرد.

"عبدالله حیدر" از روزنامه نگاران کویتی هم در این باره گفت : می بایست با حساسیت بالا با این موضوع به تعامل پرداخت. این اقدام تغییر نام می بایست جدی گرفته شود. برخی به دنبال آن هستند که از این طریق حساسیت طرف مقابل را امتحان کنند و واکنش کویت را بسنجند.

وی افزود: همراه با گسترش و تقویت دموکراسی در کویت برخی می خواهند بگویند که ما هم هستیم و موضوع عربی بودن خلیج فارس می بایست پایان یابد.

در همین ارتباط "فیصل الدویسان" نماینده پارلمان کویت گفت: اگر هر فردی درباره این نام دیدگاهی داشته باشد می تواند برای تایید نظر خود دلایل علمی ارائه کند به شرطی که در چارچوب قانون و رویه های قانونی باشد.

ولید طباطبایی نماینده افراط گرای پارلمان کویت نیز در همین ارتباط در مطلبی در روزنامه کویتی الوطن با عنوان " خیابان الخلیج ... فارسی" نوشت: چند روز پیش از این شخص مجهولی تابلویی را با نام خلیج فارس در خیابان خلیج عربی نصب کرد. این خیابان به صورت مشخص انتخاب شد زیرا از مهمترین خیابان های پایتخت است و ارزش نمادین دارد.

وی در ادامه مطلب خود، فاش می کند که پیش از این نیز نظامیان کویتی در پایگاه نظامی "السور" ارتش کویت صبح هنگام متوجه می شوند که پرچم ایران بر فراز یکی از اتاق های این پایگاه نصب شده است و در این ارتباط سه نفر بازداشت و همگی آنها از ارتش اخراج شدند.

طباطبایی در مطلب خود ایران را نیز متهم می کند سایت های و رسانه هایی را برای تفرقه افکنی راه اندازی کرده است و ایران از طریق این اقدامات هدف دار به دنبال آزمایش فضای کویت است تا این کشور نیز به مانند جنوب عراق تحت حاکمیت ایران تبدیل شود و خدای ناکرده این بار هم کویت به عنوان استان نوزدهم نه برای عراق صدامی بلکه برای ایران صفوی تبدیل شود.

این نماینده کویتی همچنین با انتقاد از دولت کویت ابراز نگرانی کرده است که سازمان های اطلاعاتی - امنیتی کشورش نتوانند به خوبی در برابر آنچه که او آزمایش های ایرانی می خواند، پاسخ مناسب دهد.