< > > نام خلیج فارس در نشریه دولتی عربستان - خلیج فارس همیشه فارس < > <>
خلیج فارس همیشه فارس

PERSIAN GULF FOR EVER


   

نويسنده : MOHAMMAD-R ; ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۳٠ مهر ۱۳۸٩

۲۲ تیر ۱۳۸۹ - کاربرد نام خلیج فارس در نشریه دولتی عربستان، باعث شده تا تعدادی از رسانه ها و سایت های خبری محلی این کشور به این موضوع واکنش نشان داده و اعتراض کنند. یک نشریه دولتی در عربستان سعودی از عبارت "خلیج فارس" استفاده کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، نشریه "صحه الشرقیه" ارگان اداره کل بهداشت منطقه الشرقیه وابسته به وزارت بهداشت عربستان سعودی در جدیدترین شماره خود، نقشه ای را منتشر کرد که در آن به درستی عبارت خلیج فارس به کار رفته است.

این نقشه در صفحه 75 شماره سی و دوم این مجله به چاپ رسیده است.

در عربستان سعودی، منطقه به مجموع چند استان اطلاق می شود. منطقه الشرقیه در شرق عربستان سعودی و در ساحل خلیج فارس واقع است. بیشتر منابع نفتی عربستان سعودی در منطقه الشرقیه قرار دارد و شیعیان این کشور نیز در این منطقه زندگی می کنند.

کاربرد نام خلیج فارس در نشریه وابسته به وزارت بهداشت عربستان، باعث شده تا تعدادی از رسانه ها و سایت های خبری محلی این کشور به این موضوع واکنش نشان داده و اعتراض کنند.

سایت محلی "صدی" عربستان در این باره نوشت: با این اتفاقد باید درباره عمق نفوذ ایران در عربستان سوال کرد.

چندی قبل نیز فرد یا افراد نامعلومی تابلوی نام خیابان الخلیج العربی در شهر کویت را به عبارت "الخلیج الفارسی" تغییر دادند که با واکنش گسترده وزارت کشور، پلیس و دستگاه های اطلاعاتی امنیتی کویت روبه رو شد.

پیش از این هم عبدالرحمن العطیه دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس با خنده دار توصیف کردن عبارت صحیح خلیج فارس، بر عبارت جعلی خلیج عربی تاکید کرده بود.

شورای همکاری خلیج فارس متشکل از شش کشور عربی عربستان ، قطر، کویت، بحرین، امارات و عمان در نام رسمی خود از عبارت جعلی الخلیج به جای خلیج فارس استفاده می کند