برگزاری رزمایش مشترک با همکاری کشورهای خلیج فارس

 ۱۳۸۹/۲/۵

جانشین فرمانده کل سپاه با ابراز تمایل نسبت به برگزاری رزمایش های مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار داشت:برگزاری چنین رزمایش هایی بصورت مشترک می تواند سرآغاز یک نظام امنیتی منطقه ای و بومی برمبنای همکاریهای مشترک باشد و این باعث شد تا کشورهای منطقه بتوانند بدون دخالت بیگانگان خودشان در زمینه امنیت این منطقه حساس تصمیم گیر باشند.


به گزارش خبرنگار اعزامی سپاه نیوز؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین سلامی عصر امروز پس از آخرین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم 5 در جمع خبرنگاران با تشریح اهداف و دستاوردهای این رزمایش گفت: این رزمایش که بخشهایی از واحدهای نیروی زمینی نیروی دریایی و نیروی هوا فضا در آن مشارکت داشتند با هدف ارتقای سطح آمادگی دفاعی و بازدارندگی واحدهای دریایی ، زمینی و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و همینطور برای نشان دادن نقش مثبت و سازنده جمهوری اسلامی ایران در تامین امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز برگزار شد.

به گزارش سپاه نیوز: وی با توضیح بخشی از عملیاتهای صورت گرفته و مراحل مختلف این رزمایش اظهار داشت:روز اول رزمایش با آرایش سازمان یافته واحدهایی کثیری از شناورهای رزمی نیروی دریایی و در قالب عملیاتهای متوالی حمله به شناورهای دشمن فرضی برگزار شد که تمام این عملیاتها با موفقیت کامل همراه بود.

و ی افزود: مراحل بعدی رزمایش نیز با هدف نشان دادن نبرد زمینی سیال و استفاده از تاکتیکهای نوین و پیشرفته نبرد ناهمطراز و با روشهای نامتقارن که ترکیبی است از نبردهای غیرخطی و عمیق انجام شد. این مرحله با حملات متعددی از سوی واحدهای تهاجم زمینی چابک، عملیاتهای ضد هلی برن، عملیات متحرک هوایی، عملیاتهای ضد زره و کمینهای گسترده همراه بود که این قسمت هم به لطف خدا با موفقیت صددرصدی انجام گرفت.

سردار سلامی درخصوص مرحله رزم شبانه شناورهای نیروی دریایی نیز تاکید کرد: ما برای آنکه نشان بدهیم توانایی نبرد شبانه روزی را داریم و سیستم رزمی ما یک سیستم رزمی کامل است که متکی بر شرایط جوی نیست دیشب عملیات رزم شبانه 60 شناور رزمی را داشتیم که آنها نیز توانستند علی رغم تاریکی و نامساعد شرایط دریا عملیات خود را با موفقیت پشت سر بگذارند و اهداف تاکتیکی مدنظر ما را تامین کنند. وی ادامه داد: امروز نیز برنامه پرتاب تعداد زیادی از سامانه های موشکی ساحل به دریا و سطح به سطح انجام شد که به شکل هدایت شونده و همگرا از نقاط مختلف به سمت هدفی واحد شلیک شد و آن را منهدم کرد.

سردار سلامی درخصوص پیام این رزمایش برای کشورهای منطقه نیز گفت: این رزمایش اساساً برای هیچ یک از کشورهای همسایه هیچ تهدیدی محسوب نمی شود. البته یک عملیات روانی توسط کشورهای غربی و رسانه های صهیونیستی بطور دائم درجریان است که کشورهای منطقه را از ایران بترسانند. اما ما هم اینجا اعلام می کنیم که سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران درمورد کشورهای همسایه و مسلمان یک سیاست کاملاً برادرانه و برمبنای حسن همجواری است و به همین دلیل ابراز تمایل کرده ایم که اینگونه رزمایش ها بصورت مشترک و با مشارکت کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به برگزاری رزمایشهای مشترک با کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهار داشت:برگزاری چنین رزمایش هایی با همکاری کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس می تواند سرآغاز یک نظام امنیتی منطقه ای و بومی برمبنای همکاریهای مشترک باشد و این باعث خواهد شد تا کشورهای منطقه بتوانند بدون دخالت بیگانگان خودشان در زمینه امنیت این منطقه حساس تصمیم گیر باشند.

گفتنی ایست رزمایش پیامبر اعظم 5 با دستیابی به تمامی اهداف از پیش تعیین شده وبا موفقیت کامل پایان یافت .

/ 0 نظر / 31 بازدید