آغاز تولید تندروترین شناور موشک‌انداز جهان در ایران

آغاز تولید تندروترین شناور موشک‌انداز جهان در ایران

در راستای افزایش قدرت خط پدافندی ایران در خلیج فارس

3 شهریور 1389

با حضور وزیر دفاع و فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران خط تولید شناور تندرو و راکت‌انداز سراج یک و نسل جدید شناور موشک‌انداز ذوالفقار در صنایع دریایی وزارت دفاع افتتاح شد. شناور سراج یک شناور تندروی تهاجمی راکت‌انداز و متناسب با مناطق آب و هوای گرمسیری است . شناور ذوالفقار مجهز به موشک نصر یک است و این موشک کروز دریایی با قدرت تخریب و هدف‌گیری بالا توان بسیار خوبی به این شناور بخشیده است
سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران: شناورهای موشک‌انداز سپاه از لحاظ سرعت و قدرت در کلاس خود، رتبه اول جهان را در اختیار دارد


وزیر دفاع در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید شناورهای تندروی راکت‌انداز سراج و موشک‌انداز ذوالفقار: عکس العمل ایران به اقدام دشمن غیر قابل پیش بینی است.
رتبه اول شناورهای موشک‌انداز سپاه در جهان از لحاظ سرعت و قدرت.

سردار دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه این مراسم گفت: شناورهای موشک‌انداز سپاه از لحاظ سرعت و قدرت در کلاس خود، رتبه اول جهان را در اختیار دارد.


وی تأکید کرد: روند اقتدار دفاعی ایران ادامه داشته و با سرعت بیشتری به پیش می‌رود.وی در پاسخ به سؤالی در خصوص جایگاه قدرت دریایی ایران در دنیا گفت: در بحث شناورهای موشک‌انداز تندرو هیچ کشور دنیا چنین قدرتی را در اختیار ندارد و ما تأکید می‌کنیم که در صحنه دفاع دریایی در این بخش به قدرت بی‌نظیری رسیده‌ایم. فرمانده نیروی دریایی سپاه با یادآوری اینکه موضوع سرعت در شناورها بسیار حائز اهمیت است، گفت: حداکثر سرعت ناوهای امریکایی هم اکنون حدود 31 نات است اما شناورهای ایرانی به طور متوسط دو برابر این سرعت را در اختیار دارند.

گروه سیاسی به مناسبت روز صنعت دفاعی (31 مرداد) و با حضور وزیر دفاع و فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران خط تولید شناور تندرو و راکت‌انداز سراج 1 و نسل جدید شناور موشک‌انداز ذوالفقار در صنایع دریایی وزارت دفاع افتتاح شد.


سردار سرتیپ احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در تشریح ویژگی این شناورها گفت: شناور سراج 1 یک شناور تندروی تهاجمی راکت‌انداز و متناسب با مناطق آب و هوای گرمسیری است.


وی با بیان اینکه برای طراحی و ساخت این شناور از پیشرفته‌ترین و جدیدترین فناوری‌ها استفاده شده است، سرعت،کارآیی و قدرت مانور شناور سراج را در حد بالا توصیف کرد و افزود:‌ جنس بدنه این شناور فایبرگلاس و مجهز به امکانات بومی مخابراتی و ناوبری الکترونیکی است. سردار وحیدی ادامه داد: طراحی کابین در این شناور به گونه‌ای است که در سرعت بالا در داخل کابین ارتعاشات و سرو صدا احساس نمی‌شود. همچنین در شرایط توفانی دریا، سرنشینان آن شدت امواج را احساس نخواهند کرد.


وزیر دفاع همچنین در تشریح ویژگی‌های نسل جدید شناور موشک‌انداز ذوالفقار گفت: این شناور، شناور گشت دریایی بوده و طراحی آن بر اساس حمله سریع به کشتی‌های دشمن انجام شده و مجهز به موشک و تیربار است. سردار وحیدی کارآیی مناسب، سرعت بالا،‌مانور سریع و دریانوردی خوب را از ویژگی‌های نسل جدید شناور ذوالفقار توصیف کرد و افزود: بدنه این شناور بر اساس استانداردهای جهانی طراحی و ساخته شده است که از پیشرفته‌ترین تجهیزات بومی مخابراتی،‌ناوبری والکترونیک برخوردار است.
وی همچنین گفت: شناور ذوالفقار مجهز به موشک نصر یک است و این موشک کروز دریایی با قدرت تخریب و هدف‌گیری بالا توان بسیار خوبی به این شناور بخشیده است.


وی خاطرنشان کرد:‌ با تولید انبوه شناور سراج 1 و نسل جدید شناور ذوالفقار قدرت دفاعی و سرعت عمل و چابکی نیروی دریایی کشورمان به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.


سردار وحیدی در خصوص امکان بهره‌برداری نظامی برخی قدرت‌ها از دریای خزر نیز گفت: جمهوری اسلامی معتقد است دریای خزر باید دریای صلح و دوستی باشد ولی با توجه به امکان حضور و سوء استفاده برخی قدرت‌ها از این منطقه تجهیزات و نیازهای مورد نظر در آنجا تأمین شده است و ما در حال همکاری با کشورهای منطقه برای تأمین امنیت این دریاچه هستیم.


وی در خصوص فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره شعاع گسترده پاسخ ایران به هر متجاوز گفت: عکس‌العمل جمهوری اسلامی گسترده، غیر قابل پیش‌بینی و وسیع است.
وی افزود: همانطور که مقام معظم رهبری و رئیس محترم جمهور نیز گفتند، ما به هیچ کشوری تهاجم نخواهیم کرد و به سوی همه کشورهایی که مشروعیت داشته باشند، دست دوستی دراز می‌کنیم. به دشمنان‌مان هم گفته‌ایم که مواظب رفتار خود باشند. در برابر هر تهاجم نظامی هم که از سر نادانی و جهالت اتفاق بیفتد با عکس‌العمل گسترده واکنش نشان خواهیم داد، عکس‌العملی که برای دشمنان ما قابل پیش‌بینی نخواهد بود.
ایران براساس بازدارندگی فعال است.


وزیر دفاع همچنین در گفت‌وگویی دکترین کشورمان را بازدارندگی فعال به معنای بازداشتن دشمن از حمله با این احساس که هزینه فراوانی برایش به همراه دارد، اعلام کرد. براساس این گزارش 28 طرح مهم الکترونیکی و مخابراتی امروز و در آغاز هفته دولت، بهره‌برداری می‌شود.


سردار وحیدی، وزیر دفاع در این باره گفت: این طرح‌ها در مناطق مختلف کشور افتتاح می‌‌شوند.

/ 1 نظر / 14 بازدید
مصطفی

عالی بود دمت گرم چه جالب فقط 19-20 روز بعد تو متولد شدم [نیشخند]