جنبشهای آزادیخواهانه در مجمع الجزایر بحرین

 ۱۳۸۹/۶/۲۳

سرویس بین الملل ـ بحرینی ها برای جلوگیری از ورود سعودی ها به این کشور عربی در پل ملک فهد لاستیک آتش زدند. مجمع الجزایر بحرین طی چند سال اخیر شورشهای متعددی را از سوی مخالفین حکومت دست نشانده های سعودی دراین جزیره ترتیب داده اند. شیعیان بحرین که اکثریت جمعیت این جزیره بشمار میروند به همراه ایرانیان فارسی زبان امروزه از کمترین حقوق انسانی و سیاسی برخوردار هستند و اقلیت سنی های طرفدار عربستان سعودی اختیارات همه امور را در دست دارند. جبنشهای آزادیخواهانه بحرین هر روز رنگ تازه ای به خود میگیرد و امید است به فرجام خود برسد.

به گزارش «تابناک»، گروهی از تظاهرکنندگان بحرینی، لاستیک‌هایی را در جاده ارتباطی عربستان بحرین ـ پس از انتهای پل ملک فهد ـ در طرف بحرین آتش زدند که باعث توقف صدها خودرو شد. این پل در سال 1365 ـ هجری شمسی ـ با هزینه عربستان ساخته شد و جزیره منامه را به خاک عربستان متصل می‌کند.

روزنامه «الدار» نوشت: حامیان این اقدام در بیانیه منتشره در یکی از پایگاه های اینترنتی، این کار را یکی از نشانه های اعتراض صلح آمیز برای برآورده کردن خواسته های خود که مشخص نشده، توصیف کردند!

شبکه خبری «العالم» نیز که این خبر را منتشر کرده است، نوشت: منابعی در دستگاه امنیت داخلی بحرین، اقدام این گروه به آتش زدن لاستیک هایی در منطقه شمالی این پل را تأیید کردند و این گروه را قانون شکن خواندند و گفتند، با این حادثه، بلافاصله پس از روی دادن آن برخورد شد.

این منابع پیش بینی کردند، گروهی از طرفداران افرادی که به تازگی مقامات بحرین به اتهام وابستگی به یک شبکه تروریستی متهم به برنامه ریزی برای انجام دادن اقدامات خرابکارانه بازداشت کرده اند، وجود داشته باشد.

به تازگی، هیأت حاکمه بحرین، اقدامات محدود کننده شدیدی علیه شیعیان و معترضان این کشور انجام داده است که برخی از آنها را می توان فیلتر کردن وب سایت های معترضان از جمله، پایگاه اینترنتی بزرگترین انجمن مخالف در کشور، یعنی انجمن وفاق ملی اسلامی و بستن یک مرکز حقوق بشری اشاره کرد.

گفتنی است، چنین کاری در بحرین کم سابقه بوده و می تواند نقطه عطفی در دور جدید اعتراض بحرینی ها به شمار رود.

بحرین و به ویژه «منامه»، مرکز اصلی تفریحی سعودی ها بوده و بیشتر آنها روزهای آخر هفته خود را در این مجمع الجزایر هستند

/ 0 نظر / 18 بازدید