تنگه هرمز "طناب‌ داری " برای اقتصاد آمریکا خواهد شد

یک تحلیلگر مسائل ایران و منطقه با اشاره به تلاش آمریکا در تحریم جدید ایران برای بازرسی کشتی‌هایی که به آب‌هایی ایران وارد می‌شوند، تاکید کرد در این صورت، ایران تنگه هرمز را طناب داری برای اقتصاد آمریکا می‌کند.

به گزارش فارس،‌ "محمد صادق الحسینی " در مقاله‌ای با اشاره به تحریم ایران با فشارهای آمریکا، از چین و روسیه انتقاد کرد و افزود که آمریکایی‌ها در توهم به سر می‌برند.

صادق الحسینی نوشت: چینی‌ها اشتباه می‌کنند و در توهم هستند اگر گمان کنند که ایرانی‌ها موضع غیراصولی آنان و رای موافق به تحریم ایران در شورای امنیت را فراموش می‌کنند؛ شورای امنیتی که در ساده‌ترین توصیف برای آن باید گفت که ابزاری در دست قدرت‌های امپریالیستی است.

این تحلیلگر مسائل ایران نوشت: روس‌ها بیشتر از چینی‌ها در اشتباهند و اشتباه می‌کنند که در دوستی با ایران مقابل مشتی امتیاز بین‌المللی در سطح بین‌الملل دریغ می‌کنند و همانطور که "ولادیمیر پوتین " نخست وزیر روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با "نیکلا سارکوزی " رئیس جمهوری فرانسه گفت، زمانیکه از خواب غفلت برخیزند تاوان سنگینی خواهند داد.

صادق الحسینی به رای ممتنع لبنان به تحریم ایران نیز اشاره کرد و گفت: مسئولان لبنانی نیز چقدر فریب‌خورده بودند که به سفارش کسانی گوش کردند که از آنان خواستند در موضوعی چنین روشن، صریح و شفاف که به نفع منافع عالی ملی آنان بود و می‌توانست به قدرت مقاومت آنان بیفزاید، موضع ممتنع بگیرند و در کنار کسانی ایستادند که بارها و بارها آنان را تحت فشار قرار داده و آنان را تهدید کرده و آسیب زده‌اند، نه در کنار کسی که آنان را پشتیبانی و کمک کرده است.

نویسنده افزود: ولی این، همه‌ی موضوع نیست که برخی گمان کنند که کشورهای پیروز در جنگ جهانی دوم همه قدرت جهانی هستند. قدرت‌های دیگری نیز وجود دارند که با تعداد اندک خود، عزم و اراده‌ی مستقل خود را جمع کرده‌اند. ایران که امروز با تحریم روبه‌رو شده است، فقط خودش تنها نیست. ایران نزدیک به سی‌سال است با این تحریم‌ها خو کرده است. اتفاقا این تحریم‌ها سبب شده است که ایران به صف کشورهای در حال توسعه و حاضر در معادله جهانی و جهانی جدید بپیوندد که در مقابل جهان قدیم که در حال فروپاشی است در حال خیزش است.

الحسینی افزود: ایران امروز بسیار قدرتمندتر از آن چیزی است که تحریم‌های اولیه علیه آن وضع شد در نتیجه تحریم جدید نتیجه‌ای ندارد جز اینکه ایران بر برنامه‌ها و اقدامات غافلگیر کننده پافشاری بیشتری کند. هر کس باور ندارد پس منتظر باشد که با چشمان خود ببیند زیرا انتظار وی چندان طول نخواهد کشید ولی دیگر آنگاه پشیمانی سودی ندارد و دیگر برای کسانی که در حساب‌های خود اشتباه کرده و گمان کرده‌اند که آمریکا سرنوشتی است که نمی‌توان از آن رها شد، دیر شده است.

نویسنده به غنی‌سازی اورانیوم اشاره و تاکید کرد که "ایران در حوزه غنی‌سازی برای مقاصد صلح‌آمیز و در حوزه مقاومت، همه کشورهای احتکارکننده دانش و فناوری را با شکستن محاصره به وسیله اراده‌ی آزاد خود، غافلگیر خواهد کرد. ایران با هر تحریم جدید قوی‌تر می‌شود. بله، این ترکیه و برزیل هستند که رسما به تلاش‌های بومی ایران برای شکستن محاصره پیوستند و هستند طرف‌های بسیاری که برای شکستن سلطه و احتکار بین‌المللی آماده جانفشانی هستند.

این تحلیلگر مسائل ایران نوشت: اگر واشنگتن گمان می‌کند که با این تصمیم‌ها و قطعنامه‌های می‌تواند فرصتی ایجاد کند که کشتی‌های تجاری ایران را بازرسی کند یا بر کالاهای راهبردی که در راه ایران است، تسلط پیدا کند، پس باید برای جنگی سخت آماده شود که تاکنون به خود ندیده است و کمترین آن، این است که تنگه هرمز طناب داری بر گلوی تجارت آمریکا و متحدانش شود و این گوشه‌ای از هزاران است که انتظار دولت آمریکای تجاوزکار را می‌کشد.

/ 0 نظر / 18 بازدید