ممنوعیت ورود هواپیما با نامهای جعلی

۱۳۸۸/۱۲/۱۱

وزیر راه ایران به شرکت‌هاى هواپیمایى خارجى هشدار داده است که چنانچه از نام‌هاى دیگرى به جز خلیج فارس در نمایشگر هواپیماهاى خود استفاده کنند، از پرواز به ایران منع خواهند شد.

به گزارش خبرگزارى «مهر»، حمید بهبهانى، وزیر راه و ترابرى ایران روز یکشنبه 2/12/88 به شرکت‌هاى هواپیمایى کشورهاى جنوب خلیج فارس هشدار داده است، از به کار بردن واژه‌هاى دیگر به جاى خلیج فارس در نمایشگر هواپیماهای خود پرهیز کنند.

وى در این باره گفته است: به شرکت‌هاى هواپیمایى کشورهاى حوزه جنوبی خلیج فارس که به ایران سفر مى‌کنند هشدار داده مى‌شود، نام خلیج فارس را باید بر روى نمایشگرهاى خود نمایش دهند، در غیر این صورت مرتبه نخست یک ماه از ورود آن هواپیما به حریم هوایى ایران جلوگیرى مى‌شود و در صورت تکرار، هواپیما در ایران زمین گیر و مجوز پرواز به خاک ایران لغو مى‌شود.

این سخنان پس از آن بیان مى‌شود که رسانه‌هاى خبرى ایران اعلام کردند، جمعه شب همین هفته در یکى از پروازهاى هواپیمایى کیش‌ایر از تهران به مقصد جزیره کیش، سر میهماندار خارجى این پرواز از نام زشت رایج در برخى از کشورهاى عربى براى خلیج فارس استفاده کرده بود که این امر «اعتراض شدید مسافران ایرانی» را به دنبال داشته است که متاسفانه با گسترش اعتراض مردمی مهماندار کیش ایر با برخورد توهین آمیز آنان را تهدید به بازداشت میکند.
به دنبال این رویداد که بازتاب گسترده‌اى در رسانه‌ها و خبرگزارى‌هاى ایرانى داشته است، وزیر راه و ترابرى جمهورى اسلامى خواستار اخراج خدمه خارجى هواپیماهاى شرکت هواپیمایى کیش‌ایر شده است.

حمید بهبهانى در این باره گفته است: «مسئولان کیش‌ایر به طور رسمى توبیخ شوند و از مردم شریف ایران در جراید عذرخواهى کنند که چرا نمایشگر هواپیما را قبل از استفاده کنترل نکرده‌اند و یا به خدمه آموزش لازم را نداده‌اند.

از سوى دیگرى رضا جعفرزاده، سخنگوى سازمان هواپیمایى کشورى نیز با بیان این که هواپیمایى کیش براى اجراى دستورات وزیر راه در این باره ۲۰ ساعت فرصت دارد، اعلام کرد، هواپیماى بوئینگ متعلق به این شرکت که به تازگى وارد ناوگان هوایى آن شده است، تا اطلاع ثانوى اجازه پرواز ندارد.


پس از این اعلام هشدار جدی مسئولین کشوری برخی از سران عرب منطقه واکنش نشان دادند. به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل فارس، نشریه اقتصادی مید طی گزارشی با اشاره به هشدار وزیر راه ایران به شرکت های هواپیمایی مبنی بر استفاده از واژه جعلی خلیج ع.ر.ب.ی برای اشاره به خلیج فارس نوشت: شرکت های هواپیمایی کشورهای عربی در جنوب خلیج فارس می گویند در پروازهای خود از واژه مجعول استفاده نمی کنند و بنابراین احتمال مجازات آن ها توسط ایران وجود ندارد.


شرکت هواپیمایی امارات اعلام کرد در پایگاه اینترنتی خود نامی را برای منطقه آبی میان ایران و شورای همکاری خلیج فارس ذکر نکرده است و بنابراین در معرض تهدیدهای ایران قرار ندارد.
یک سخنگوی این شرکت به مید گفت: ما در مجلات پرواز و در پایگاه اینترنتی خود نامی را برای این منطقه ذکر نکرده ایم چرا که تمرکز ما بر روی شهرهای مقصد است. در عین حال وی نگفت در مانیتورهای درون هواپیما چه نامی برای خلیج فارس نمایش داده می شود. شرکت هواپیمایی ایر عربیا که مقر آن در شارجه امارات قرار دارد نیز اعلام کرد در نقشه های پرواز این شرکت هیچ نامی برای آبراه مورد اشاره(خلیج فارس) انتخاب نشده است.


بر اساس گزارش مید، شرکت های بحرینی گلف ایر، بحرین ایر، شرکت اماراتی اتحاد ایرویز و شرکت قطری قطر ایرویز نیز از اظهار نظر در این خصوص خودداری کردند. شرکت قطر ایرویز در پایگاه اینترنتی خود به جای خلیج فارس واژه جعلی خلیج ع.ر.ب.ی را نوشته است و به احتمال زیاد در هواپیماهای پروازی خود نیز از این واژه استفاده می کند. حمید بهبهانی وزیر راه ایران چندی پیش به شرکت های هواپیمایی جنوب خلیج فارس که از فضای ایران استفاده می کنند هشدار داد در صورت عدم استفاده از واژه خلیج فارس مجازات خواهند شد. به گفته وی شرکت متخلف برای بار نخست یک ماه از پرواز در آسمان ایران منع می شود و در صورت تکرار هواپیمای آن شرکت مجبور به فرود در ایران می شود.

/ 0 نظر / 12 بازدید